رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی: راه اندازی مراکز رشد اقماری در شمال و جنوب آذربایجان غربی
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: ایجاد و توسعه مراکز رشد واحدهای فناور از مهمترین زیرساخت های توسعه فناوری و کاهش خطرپذیری است.
به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی حسن حیدری در جمع خبرنگاران  از انجام عملیات اجرایی به منظور راه اندازی اولین مرکز رشد وابسته به این پارک در ارومیه خبر داد و گفت: توسعه شرکتهای کوچک ومتوسط فناوری درگرو ایجاد زیرساختهای لازم برای کاهش خطرپذیری آنها است و یکی از مهمترین این زیرساخت ها، مراکز رشد واحدهای فناوری است.
وی تصریح کرد: مرکز رشد واحدهای فناوری برای کارآفرینان و واحدهای کوچک و متوسطی که با تکیه بر علم و فناوری دارای ایده های محوری قابل تجاری شدن هستند، برای مدت چند سال، اطلاعات و مشاوره های ضروری و نیز خدمات و تجهیزات مناسب را برای رشد و ارتقای آنها ارایه داده و آنها را برای حضور مستقل و موثر در صحنه فناوری کشور آماده می کند.
وی گفت: وجود امـکانات و پتانسيل هاي مستعد در منطقه و نیز با توجـه به مسائل و مشکلات پیش روی صاحبـان صنـایع و واحـدهای صنعتی استان از جمله کمبود نقدینگی و سرمایه درگردش، بدهی معـوق، عدم فروش و نداشتن بازده منـاسب، عدم فـروش در بازار خـارجی و صـادرات علیرغم قـرار گرفتن در موقعیت تـجاری استـراتژیک ، ضرورت ایجاد مرکز رشد در ارومیه و  سایر شهرستان های استان از سوی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی احساس می شود.
حیدری تصریح کرد: وجود واحدهای تخصصی در زمینه بازاریابی و تجاری سازی می تواند محصولات واحدهای فناور عضو پارک ها و مراکز رشد کشور، پژوهشکده های دانشگاهی، و دیگر شرکت های دانش بنیان را به بازارهای تجاری داخلی و خارجی هدایت کند تا علاوه بر ایجاد ارزش افزوده مناسب در این زمینه، از ایجاد رکود اقتصادی در این واحدها نیز جلوگیری کند.
رئیس پارک علم و فناری آذربایجان غربی، جذب صاحبان ایده و افراد خلاق در منطقه؛ حمایت و تشویق افراد صاحب ایده به سمت ایجاد شرکت های کوچک و متوسط، ايجاد زمينه‌ي شکوفایی و حمایت از خلاقیت، نوآوری و كارآفريني در استان، تأمین مکان، تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای رشد کیفی شرکتهای کوچک و متوسط تجاری، مطرح شدن استان در حوزه های فعالیت مرکز رشد در سطح کشور و کمک به تبديل آذربایجان غربی به قطب تجارت و تجاری سازی فناوري و تونل انتقال فناوری به بازارهای داخلی و خارجی را از مهمترین اهداف راه اندازی مرکز رشد جامع واحدهای فناور پارک علم و فناوری آذربایجان غربی برشمرد.
وی بابیان اینکه اقدامات اولیه جهت راه اندازی مراکز رشد اقماری در شمال و جنوب استان در حال انجام است افزود: تفاهم نامه ها و اساسنامه های راه اندازی دو مرکز رشد اقماری آماده  شده است و در حال پیگیری است.
 حیدری در خصوص ضرورت ایجاد مراکز رشد در شهرستان های استان، اظهار کرد: قابلیت ذاتی استان آذربایجان غربی در برخورداری از مزیت های طبیعی، باعث شده است در بیشتر موارد چهره خشن بیکاری و مشکلات اقتصادی نسبت به سایر استان ها قابل تحمل تر باشد، اما آینده استان به سبب بحران خشکسالی و چالش مدیریت آب و سایر نهاده ها، نیاز و ضرورت توجه به امر اشتغال پایدار و توسعۀ کسب وکار را می طلبد.
وی ادامه داد: بیکاری و به تبع آن، روی آوردن اکثر تحصیلکرده ها و فارغ التحصیلان دانشگاهی استان به سمت رشته فعالیت های بخش کشاورزی به دلایلی مانند عدم توسعه یافتگی بخش کشاورزی و نگاه کوتاه مدت نیروی کار، باعث شده است که ناپایداری در این حوزه تشدید شود.
رئیس پارک علم و فناری آذربایجان غربی گفت: مراکز رشد وابسته به پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی، محیط مشوقی را فراهم خواهند ساخت تا شرکت های نوپایی که بر پایه علم مديريت بازار هستند، مستقل شده و رونق بگیرند و به شرکت ها و واحدهای صنعتی که به علت نداشتن دانش کافی در حوزه فعالیت مرکز پیوسته متحمل خساراتی می شوند و یا در آستانه غیرفعال شدن هستند، کمک کند.
 وی ادامه داد: این مراکز، جنبه های مختلف کسب وکار و کاربرد مهارت های علمی را در برنامه های طراحی شده خود مورد توجه قرار می دهد تا به شرکت ها در بقاء و رشد در طول زمان هایی که احتمال آسیب پذیری دارند، کمک کنند.
حیدری افزود: مراکز رشد وابسته به پارک علم وفناوری آذربایجان غربی بعنوان مراکزی که تحت مدیریت متخصصین حرفه ای اداره می شوند، با توجه به امکانات ویژه علمی و پژوهشی دانشگاه های استان و نزدیکی به مراکز صنعتی و تجاری استان به عنوان یک نهاد حمایتی و تسهیل کننده، با ارائه خدمات آموزشی، مشاوره ای، فنی و اعطای تسهیلات مالی به شرکت های نوپا، فرآیند شکل گیری و رشد بنگاه های کوچک و متوسط دانش بنيان را در حوزه های مختلف، تسهیل و تسریع می کند و منجر به تولید دانش، ثروت و انتقال تکنولوژی در استان خواهند شد.
رئیس پاک علم و فناوری آذربایجان غربی در خصوص ایده های مورد حمایت این مرکز رشد اظهار کرد: یکی از فعـالیت های مهم مرکز رشد، حمایت از تشکیل شرکت هایی است که بتوانند بین زنجیـره ها و حلقـه های نظام ارزش (Value System) ارتبـاط برقرار کرده، بنابراین باعث شناسـایی مزیت های رقابتی استان و قابلیت هایی که در تولید محصولات مختلف به صورت مشاغل خانگی، کارگاهی و کوچک وجود دارد شده و با ارائه برنامه ریزی تولید برای آن مشـاغل و انجام بسته بندی ها و برندسازی برای محصـولات تولیدی آن واحدها، بـازارهایی در سطح محلی، منطقه ای و بین المللی ایجاد کنند.
وی افزود: مراکز رشد پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با معرفی و پرورش واحدهایی که بتوانند با ایده های نوآورانه، فرصت های به وجود آمده در صنعت توریسم را شناسایی و از آنها بهـره گیری نمایند، بسیار مؤثر خواهند بود.