نشست مشاور ارشد صندوق نوآوری و شکوفایی با شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان
نشست مشاور ارشد صندوق نوآوری و شکوفایی با شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان پارک علم و فناوری آذربایجان غربی روز یکشنبه مورخ 09/03/95 در محل سالن پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه برگزار گردید.
در این نشست دکتر صادقی مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به وضعیت موجود در کشور به بررسی و تبیین چگونگی اعطای تسهیلات و حمایت های صندوق به صاحبان صنایع و شرکت های دانش بنیان پرداختند.
ایشان با اشاره به این که راز ماندگاری و پیشرفت هر ملت فرصت سازی برای همدیگر می‌باشد ابراز کرد: مسئولیت و رسالت بزرگان کشور ساختن آینده‌ای روشن‌تر برای جوانان است.
مشاور ارشد صندوق نوآوری و شکوفایی ماموریت اصلی صندوق را تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی وتوسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان کشورعنوان کرد و گفت: سرمایه این صندوق به دلیل اینکه باید نیم درصد از بودجه عمومی کشور به آن اختصاص یابد، رو به افزایش است و این ظرفیت باید مورد استفاده شرکت های دانش بنیان قرار گیرد.
وی با بیان اینکه روند حمایت از شرکت ها با شرایطی همراه است، افزود: انعقاد قرارداد با شرکت و موسسه که خصوصی یا تعاونی باشد، شرکت باید دانش بنیان شده باشد، طرح در حوزه فناوری های برتر باشد و دارای ارزش افزوده زیاد بوده و همچنین شرکت سوء سابقه حرفه ای نداشته باشد.
وی یادآور شد: صندوق از صنایعی که بخشی از محصولات آنها دانش بنیان باشد نیز حمایت می کند
ایشان همچنین افزودند: طرح های تحول زا متناسب با طرح آمایش سرزمین به طوری که محیط زیست را تخریب نکند و اقتصاد منطقه را به لحاظ اشتغال وهم به لحاظ ارزش افزوده بالا ببرد نیز از مواردی است که صندوق امکان سرمایه گذاری در این طرح ها را دارد.
دکتر صادقی خاطر نشان کردند: حمایت صندوق تحت هیچ شرایطی به مرحله‌ی پژوهش تعلق نمی‌گیرد بلکه از زمان اتمام پژوهش و شروع تجاری سازی این حمایت انجام می شود. لذا حمایت فقط جهت تولید محصولات دانش بنیان شرکت دانش بنیان است. بدیهی است در صورتیکه شرکت دانش بنیان علاوه بر محصول دانش بنیان، محصولات غیر دانش بنیان نیز داشته باشد فقط محصول دانش بنیان مشمول حمایت می شود.
وی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان برای جذب حمایت باید طرح های خود را در زمینه های فن آورانه و بر اساس معیارهای صندوق آماده کنند افزود: تا کنون 16 شرکت در استان آذربایجان غربی به عنوان دانش بنیان تأیید شده اند و از این تعداد،۶ شرکت به صندوق طرح های خود را جهت دریافت تسهیلات ارسال کرده اند.
وی در ادامه ابراز کرد بیشتر تسهیلات صندوق در شهرهای بزرگ هزینه می شود و سایر استان‌ها از جمله آذربایجان غربی رتبه خوبی در استفاده از این تسهیلات ندارند.
مشاور ارشد صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: صندوق تسهیلاتی متفاوت از بانک ها در اختیار متقاضی قرار می دهد؛ چرا که وام صندوق بسیار ارزان بوده و به شکل قرض الحسنه یا حداکثر هشت درصد زیر نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است.
در ابتدای این نشست دکتر حیدری ، رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ضمن عرض خوش آمد گویی، گزارشی مختصر از عملکرد پارک علم و فناوری و حمایت های انجام گرفته توسط پارک به شرکت ها ارائه دادند و واحدهای صنعتی استان را ترغیب به استفاده از ظرفیت ارزشمند صندوق با ایجاد و فعال سازی بخش تحقیق و توسعه در شرکت‌ها نمودند.
در پایان نمایندگان برخی شرکت‌های حاضر در جلسه، پرسش‌های خود را در خصوص نحوه برخورداری از تسهیلات صندوق مطرح نموده و دکتر صادقی به سوالات حضار پاسخ دادند.
همچنین مسائل و مشکلات شرکت های دانش بنیانی که در پروسه دریافت تسهیلات از صندوق هستند بطور جداگانه توسط کارشناس پذیرش صندوق مورد بررسی قرار گرفت.