مصاحبه دکتر حسن حیدری رئیس پارک علم فناوری استان با خبرگزاری تسنیم

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌ غربی گفت: امسال کارگاه‌های آموزش تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در استان آذربایجان‌غربی برگزار می‌شود.
حسن حیدری در گفت و‌گو با خبرنگار تسنیم در ارومیهبا تاکید بر لزوم اهمیت به پارک‌های فناوری اظهار داشت: اگر بخواهیم اقتصاد دانش‌بنیان در جامعه جایگزین اقتصاد نهاده‌محور شود باید به جایگاه پارک‌های علم و فناوری بهاء داده چرا که می‌توانند تسهیل کننده این فرآیند باشند.
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در معرفی مسائل فرهنگی، اقتصادی و علم و دانش به عنوان مسائل اساسی جامعه تصریح کرد: حوزه فعالیت پارک‌های علم و فناوری دو مورد از موارد مذکور را شامل می‌شود یعنی اقتصاد و علم و دانش که نشان‌دهنده جایگاه آن است.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌ غربی با اذعان به غفلت از بعد فناوری در دانشگاه‌ها بیان کرد: پارک‌ها حلقه مفقوده ارتباطی بین علم و ثروت هستند به این صورت که با تجاری‌سازی پژوهش‌هایی که در بعد نظری به نتایج قابل قبولی دست یافته‌اند اقدام به تولید ثروت می‌کند.
وی با یادآوری تغییر ماهیت بازارکار و بیکاران اظهار داشت: امروزه بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بی‌کارند و این در حالی است که نه جامعه توان استفاده از آنان را دارد و نه دولت قدرت استخدام آنها را دارد در این‌ چنین شرایطی وجود پارک‌های علم و فناورری اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.
حیدری افزود: یکی از حوزه‌های کاری پارک‌های علم و فناوری شناسایی توانایی‌ها و تخصص جوانان و ترغیب آنان به ایجاد اشتغال برای خود و دیگران است که با استفاده از امکانات پارک برای خود و جامعه تولید ثروت کنند.
وی با اعلام تشکیل کارگاه‌های آموزش تاسیس شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: با همکاری بسیج دانشجویی، دانشگاه‌ها و فرمانداری‌ها این کارگاه‌ها را برگزار و نحوه تاسیس شرکت دانش‌بنیان را برای اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی آموزش می‌دهیم تا هم خود و هم جامعه از خدمات آن بهره‌مند شوند.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی گفت: برای حمایت هرچه بیشتر از فعالیت‌های اساتید و نخبگان در سراسر استان، سه مرکز رشد در ارومیه، شمال و جنوب استان تشکیل می‌شود.
وی با اذعان به  عدم شناخت کافی جامعه دانشگاهی از مراکز رشد گفت: یک سوی این مشکل عدم اطلاع‌رسانی و امکانات کافی است که با طراحی همایش‌ها و کارگاه‌های دو ساعته در دانشگاه‌ها سعی در پوشش آن قرار داده و طرف دوم این معادله فقدان میل و رغبت کافی در بین دانشجویان است.