رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی : جهت گیری دانشگاه ها باید به سمت دانشگاه نسل سوم تغییر کند
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: 34 واحد فناور  در استان وجود دارد که از بین آنها 7 شرکت دانش بنیان است.
حسن حیدری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان غربی اظهار کرد:شرکت دانش بنیان و واحد فناور در پارک علم و فناوری استان در موضوعات  فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک و مخابرات، کشاورزی، صنایع غذایی، مکانیک، تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت می کنند.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها به عنوان کارفرمایان و خریداران در بسیاری از حوزه ها، فعالیت تاثیرگذاری دارند اظهار کرد: دانشگاه نیروی کار ماهر را که اغلب یک منبع مهم در کسب وکارهای محلی است ایجاد می­کنند و یک منبع برای هماهنگی فعالیت های شرکت با سایر بخش ها با ایجاد کانال های غیر رسمی مبادله اطلاعات هستند.
وی ادامه داد: تحقیقات صورت گرفته نشان می­دهد که همکاری میان کسب و کارها (شرکت ها) و دانشگاه با عملکرد کسب وکارها در طیف وسیعی از شاخص ها مانند ورود به بازار جدید و افزایش سهم بازار در ارتباط است.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: افزایش تولید کالا و خدمات همراه با افزایش کیفیت آنها و ایجاد ارزش افزوده بالاتر از دیگر مزایای همکاری دانشگاه ها و صنعت در جهت رشد شرکت های دانش بنیان است.
حیدی با اشاره به اینکه به نظر می رسد جهت گیری دانشگاه ها بایستی به سمت دانشگاه نسل سوم(کارآفرین) تغییر کند و فعالیت هایش باید به گونه ای تنظیم شود که به اقتصاد دانش بنیان کمک کنند افزود: دانشگاه ها باید در جهتی حرکت کنند که هم به لحاظ ساختار سازمانی و هم به لحاظ فیزیکی و زیرساختی با  همکاری پارک های علم و فناوری زمینه حمایت از شرکت های دانش بنیان را فراهم کرده و اساتید دانشگاه می توانند در کنار کار علمی وارد کار اقتصادی  حساب شده مبتنی بر دانش شوند و این به نفع دانشگاه و جامعه خواهد بود.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با بیان اینکه ایده های برتر در تمامی حوزه ها با مزیت و جهت گیری در خصوص اولویت های تولید استان مورد توجه و حمایت پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی  است تصریح کرد: جهت گیری پارک به سمت توسعه تجارت خارجی محصولات دانش بنیان بوده که در این خصوص نیز اقداماتی را شروع کرده ایم.
وی در خصوص  حمایت های مالی  از شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور  گفت: این شرکت ها خصوصی بوده و به تناسب توان پارک علم و فناوری استان و  فعالیت خود شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور حمایت های مالی انجام می شود.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: وابستگی اقتصاد کشور و بودجه دولت به فروش مواد خام و با ارزش افزوده پایین از یک سو و پایین بودن میزان خلاقیت و نوآوری و ضعف فناوری بنگاه های اقتصادی کشور از سوی دیگر، اقتصاد و صنعت کشور را به یک مصرف کننده فناوری های خارجی تبدیل کرده است که این خود زمینه ساز آسیب پذیری اقتصاد کشور در برابر تحریم بیگانگان است.
وی ادامه داد: لذا نکته ای که باید همواره در نظر داشت این است که برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان فقط تولید و توزیع اطلاعات و پرداختن به آموزش و پژوهش کافی نیست بلکه نکته مهم، به کارگیری آنها در استفاده از منابع اقتصادی به صورت مستمر و پایدار است.
حیدری افزود: کاربردی کردن دانش و استفاده موثرتر از آن در گسترش ظرفیت ها و ارتقای درجه بهره برداری از منابع است که تحقق یک اقتصاد دانش بنیان را ممکن می سازد که نقش شرکت های دانش بنیان در این زمینه قابل تعریف است.
وی به از اساسی ترین مشکلات شرکت های دانش می توان اشاره کرد و گفت: نبود نقدینگی لازم و نیز سرمایه گذاری ریسک پذیر جهت اجرایی ساختن طرح های جدید، ضعیف بودن قانون کپی رایت و انحصاری سازی نمودن یک محصول، هزینه های زیاد تبلیغات جهت معرفی محصول و جایگزین نمودن محصول با نمونه های مشابه خارجی، نبود مقبولیت در صنعت، عدم مشارکت شرکت های دانش بنیان در پروژه های دولتی، مشکلات عدیده حقوقی، بیمه ای و مالیاتی شرکت های دانش بنیان نوپا، واردات بی رویه کالاهای مشابه خارجی با کالاهای تولید شده توسط شرکت های دانش بنیان داخلی ازجمله مشکلات پیشرو شرکت های دانش است.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی در خصوص حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: حمایت های فعلی از شرکت ها ی دانش بنیان شامل تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی وام، صدور ضمانت نامه، لیزینگ محصولات دانش بنیان، مشارکت ، معافیت مالیاتی ، معافیت گمرکی ، حمایت از شرکتهای خدمات تجاری سازی، برنامه بنیاد ملی نخبگان (تسهیلات شهید تهرانی مقدم) برای اشتغال فارغ التحصیلان نخبه در شرکت های دانش بنیان است.
حیدری تصریح کرد: با کمک تبدیل ایده به محصول، با فرایندها و روش های نوین، ایجاد بستر مناسب برای تجاری سازی بوسیله جذب منابع و توسعه بازار محصولات دانش بنیان، توسعه همکاری های بین المللی و معرفی محصولات دانش بنیان شرکت ها به کشورهای همسایه و ایجاد بازارهای بین المللی، ایجاد فضای رقابتی میان شرکت های  دانش­بنیان مستقر در پارکها که دارای حوزه مشابهی هستند به منظور افزایش کیفیت محصولات می توان به رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان کمک کرد.